מעל ומעבר - או: איפה אפשר ליהנות מנוף פנורמי של לונדון
לונדון מלמעלה: אתרים מפורסמים (וגבוהים) יותר ופחות, בתשלום וללא תשלום, שמאפשרים ...
[לידיעה המלאה]
אפליקציות לשיפוטכם
אפליקציות למטיילים בלונדון, בדגש על כאלה שניתנות להורדה חינם.
[לידיעה המלאה]
''מצטערים, סגור עכשיו'' - כמה אתרים שסגורים כעת למבקרים
מקומות שמוזכרים באתר שלנו אך ייתכן שתיאלצו לחכות לנסיעה הבאה ללונדון כדי לבקר ...
[לידיעה המלאה]
קידזניה - מיני-עיר לילדים בלונדון
את המיני-ערים של קידזניה ׁׁׁ(KidZania) המבקרים הצעירים מתפעלים בעצמם - עם קצת ...
[לידיעה המלאה]
ועוד לילדים: Shrek's Adventure, השכן הפחות מוכר של לונדון איי, הצינוק והאקווריום
עלילות שרק (Shrek's Adventure) היא אטרקציה חדשה "לכל המשפחה" בגדה הדרומית של ...
[לידיעה המלאה]
כמה מלים על שופינג בלונדון
לטובת מי שמתכננים לעשות קניות בלונדון, אייטם קצר על קניונים, בתי כלבו, חנויות ...
[לידיעה המלאה]
נגישות אתרים/אטרקציות בלונדון
לונדון, על כל נפלאותיה, מציבה אתגר למטיילים: היא גדולה מאוד; מרכזי התיירות ...
[לידיעה המלאה]
 
שייט בתמזה ובתעלות לונדון

נהר התמזה, שאורכו 346 ק"מ, חוצה את לונדון בדרכו מזרחה לכיוון התעלה האנגלית, שם הוא נשפך לים. 

במשך מאות רבות של שנים שימש החלק התחתון של הנהר עורק מסחרי חשוב. רציפי הנמל במזרח לונדון התרחבו כדי לקלוט עוד ועוד אוניות, ונחפרו תעלות מים מלאכותיות להובלת סחורות ואנשים לאזורים אחרים בעיר.

כיום כל זה הוא נחלת העבר. מזחי הנמל הנטושים הופכים בהדרגה למגורי יוקרה או לריכוזים של מגדלי היי-טק, והתמזה היא בעיקר מקום שנחמד להיות בו: נחמד (ויקר!) לגור על קו המים, נחמד לשתות משהו בפאב או לאכול במסעדה שצופה על הנהר, נחמד לטייל ברגל לאורך הגדה הדרומית, ונחמד לצאת לשייט.

יש כל מיני סוגים של כלי שייט: סירות המיועדות בעיקר למטיילים; "אוטובוסי נהר" - שירות משלים למערך התחבורה הציבורית שמותאם לצורכי הנוסעים מהפרברים למרכז ובחזרה; סירות גומי קטנות ומהירות שמציעות טיולי-אקשן; סירות צרות מסורתיות ששטות באטיות בתעלות לונדון; וגם ספינות - שלא נעסוק בהן כאן - שמפליגות לסיורים יותר ארוכים פעמים אחדות בשבוע (או בחודש).

מידע על מפעילי סירות, לוחות זמנים ומחירים מצוי בפרק המוקדש לתמזה באתר רשות התחבורה העירונית, ובכל זאת נפרט גם כאן. שייט תיירותי בסירת נהר גדולה

נקודות המוצא המקובלות לשייט תיירותי בתמזה הן הרציפים (piers) שבמרכז העיר, וההפלגות הן במורד הנהר (downstream) לכיוון הדוקלנדס, גריניץ' וסכר התמזה, או במעלה הנהר (upstream) לכיוון קיו, ריצ'מונד והמפטון קורט. אפשרות נוספת היא שייט מעגלי במסלול "סגור".

רוב המטיילים יסתפקו בשייט מנקודה לנקודה (למשל שייט לכיוון אחד מווסטמינסטר לטאואר או הלוך-חזור בין צ'רינג קרוס לגריניץ') אבל יש גם מי שיעדיפו כרטיס בסגנון חופשי-יומי שמאפשר שייט ללא הגבלה (hop on, hop off) בסירות של החברה שממנה נרכש הכרטיס.

במחיר כלולה בד"כ הדרכה חיה מפי אחד מאנשי הצוות (לא תמיד קל להבין..) ו/או הדרכה קולית (באוזניות) בכמה שפות.

בין החברות שמציעות שייט תיירותי:

City Cruises 

Thames River Services

London Eye River Cruise 

 Circular Cruise  

Thames River Boats (הפלגות במעלה הנהר, ולא בחורף). 

המסלולים, לוחות הזמנים ורציפי העגינה משתנים מחברה לחברה.
הפלגות מתקיימות מ-11:00-10:00 בבוקר ועד שעות אחר-הצהריים, תלוי בעונה וביום. בחורף התדירות נמוכה יחסית, ויש חברות שלא מקיימות כלל הפלגות סדירות.

לשייט סטנדרטי אין חובה לקנות כרטיסים מראש וניתן לשלם בקוּפות שברציפים או בסירה עצמה (בסירה לא בהכרח מקבלים כרטיסי אשראי). ילד (15-5) משלם בדרך כלל חצי ממחיר מבוגר. 

טיפים להפחתת עלויות: 1. ההנחות למזמינים מראש באינטרנט יכולות להגיע ל-50% בחודשי החורף . 2. שייט חינם כלול בכרטיסים ל-24 ול-48 שעות לאוטובוסי-הקומתיים לתיירים (ראו למשל כאן). 3. גם כרטיס האטרקציות לונדון פאס כולל אופציית שייט (ראו כאן). 4מי שרכשו כרטיס תחבורה - למשל חופשי-שבועי - של חברת הרכבות (National Rail) נהנים מכרטיס חינם על כל כרטיס בתשלום במסגרת מבצעי 2 במחיר 1 לאטרקציות בלונדון (ראו כאן). 5רוב מפעילי הסירות מעניקים הנחה של 33% לבעלי כרטיס יומי, שבועי או חודשי - travelcard - לתחבורה הציבורית (ראו כאן)

                                                       •    •    •    •    •   

משקיענים יכולים להזמין שייט עם ארוחה, שייט עם הופעה ועוד. חברות שמציעות סוגים כאלה של שייט הן, למשל, Bateaux London ו-City Cruises.שייט ב"אוטובוס נהר"

חברת Thames Clippers מפעילה קווי סירות ממרכז העיר מזרחה, לאזורי הדוקלנדס, גריניץ', ה-O2 ומעבר להם, וגם מערבה, עד פטני (Putney). הובילה לכך החלטה אסטרטגית של הרשויות להציע למשתמשים בתחבורה הציבורית - בדגש על מקומיים - אלטרנטיבה זולה ויעילה לתחבורה היבשתית.

מטבע הדברים, השירות המהיר והזול-יחסית פופולרי גם בקרב המבקרים בעיר, והם יכולים להסתייע באפליקציה חינמית מבוססת GPS כדי לקבל מידע תיירותי (וגם מסחרי - אטרקציות, מסעדות וכו') על הסביבה. 

מניסיון אישי (שוב ושוב..) בקו לגריניץ', זה לגמרי כיף. הסירות מרווחות, נוחות (יש אפילו מזנון), ואם מצליחים לתפוס מקום בשורה הראשונה נהנים במיוחד. הסתייגות אחת: אף פעם לא יצא לי לשוט בשעות העומס, ייתכן שהחוויה אז פחות נעימה.

 


לפרטים על נגישות הסירות לחצו כאן.

מסלולים לדוגמא: 

שייט בין אחד מרציפי מרכז העיר לגריניץ' (35-20 דקות לכל כיוון, תלוי בנקודת המוצא). 

שייט קצר יותר מהמרכז לקנרי וורף (Canary Wharf - ראו "עוד משהו?" בדף של הקישור),

  שייט בין שתי גלריות טייט, טייט בריטניה במילבנק (Millbank) וטייט מודרן בבנקסייד (Bankside).

שייט בקו אקספרס ממרכז העיר למרכז האירועים והבידור O2  בצפון גריניץ' ובחזרה. הקו פועל בערבים שבהם מתקיימים אירועים מיוחדים ב-O2, פרטים נוספים כאן

טיפים להפחתת עלויות: 1הנחה של 33% לבעלי כרטיס יומי, שבועי או חודשי - travelcard - לתחבורה הציבורית (ראו כאן). 2. כרטיס יומי חינם על כל כרטיס בתשלום לבעלי כרטיס תחבורה של חברת הרכבות (National Rail) במסגרת מבצעי 2 במחיר 1 (ראו כאן). 3. בדרך כלל ניתן למצוא כרטיסים משולבים לשייט + אטרקציות או אירועים לאורך המסלול של ה-Clippers.שייט בסירה מהירה (RIB)


שלוש חברות, London RIB Voyages  Thames RIB Experience   ThamesJet, מציעות שייט תיירותי עם קצת אקשן בסירות גומי מהירות.

הסטנדרט הוא שייט מאחד מרציפי מרכז העיר לאזור קנרי וורף ובחזרה (כ-50 דקות), אך יש גם מסלולים שממשיכים לסכר התמזה (80 דקות) וכמה אפשרויות נוספות. השייט מתבצע בקבוצות קטנות, עם מדריך משעשע, מוזיקה וכדומה - כל חברה והגרסה האישית שלה.

לפני שמזמינים חשוב לקרוא את המגבלות המפורטות באתרי המפעילים (למשל, התאמה/אי התאמה למוגבלים בניידות, גיל/גובה מינימום).


 

טיפים להפחתת עלויות: 1. חלק ממפעילי הסירות המהירות מציעים כרטיס חינם על כל כרטיס בתשלום לבעלי כרטיס תחבורה של חברת הרכבות (National Rail) במסגרת מבצעי 2 במחיר 1 (ראו כאן - אם כי ייתכן שבשיא העונה ההטבה ההטבה "נעלמת"). 2. ייתכנו הנחות משמעותיות למי שמזמינים מראש אונליין. 3. למי שמחובר לאתרי קופונים בסגנון "גרופון" תמיד כדאי לחפש גם שם ובאתרי הנחות נוספים."בים וביבשה" ברכב אמפיבי

חברת London Duck Tours מפעילה סיורים שמשלבים נסיעה מודרכת באזורי תיירות מרכזיים עם שייט מעגלי בתמזה - וכל זה בכלי תחבורה אחד, מהסוג שהשתתף בפלישה לנורמנדיה במלחמת העולם השנייה.

באתר שלנו מוקדש לסיורים אלה
דף נפרד.
שייט בתעלות לונדון

המסלול הירוק והפסטורלי לאורך תעלת ריג'נט, בין קמדן לוֹק (מיקום במפה) ל"ונציה הקטנה" (מיקום במפה), הוא הפופולרי ביותר לשייט-תעלות בסירות צרות. חובבי השוק המפורסם של קמדן יכולים לשלב שייט נינוח עם שוטטות (פחות נינוחה מן הסתם..) בשוק.

שלוש חברות פועלות בקו הזה:

 London Waterbus Company

• Jason's Trips (לא בחורף)

 
Jenny Wren (לא בחורף)

Jason's ו-Jenny Wren מציעים מוצר דומה, שהוא כאמור שייט מקמדן לוק לוונציה הקטנה ו/או בכיוון ההפוך (כ-50 דקות לכל צד). לסירות של London Waterbus Company יש גם תחנה בשער צדדי של גן החיות של לונדון. כיוון שאין קוּפּה בשער הזה, צריך לרכוש בסירה כרטיס משולב שכולל כניסה לגן.

בונוס נחמד לחוויית השייט הוא המעבר דרך הסכר (= lock) של קמדן, שנבנה כדי להתמודד עם הפרשי הגבהים בתעלה.

בחודשי האביב והקיץ יש לוח זמנים צפוף למדי של הפלגות משני קצות הקו. בעונות אחרות הן מתקיימות רק בסופי שבוע ובחופשות, או לא מתקיימות כלל (תלוי בספָּק השירות).

בעלי המרץ יכולים לנצל יום יפה לצעידה ברגל בחזרה לנקודת המוצא של השייט. הנה מסלול מוונציה הקטנה לקמדן שפרסם (די מזמן) משה גלעד ב"הארץ".

                                                       •    •    •    •    •

מי שרוצה ללמוד קצת יותר לעומק על תעלות לונדון מוזמן למוזיאון התעלות הקטן באזור קינגס קרוס, שגם מקיים מפעם לפעם אירועי שייט משלו.

 

עדכון אחרון: פברואר 2017

חזרה

 
 

מדריך לונדון | מוזיאונים בלונדון | אטרקציות בלונדוןסיורים בלונדון | לונדון עם ילדים | לונדון חינם | תחבורה בלונדוןפסטיבלים ואירועים בלונדון 
עודד אנגל - טכנאי מחשבים בחיפה 

;